Co je Xylitol

Co je Xylitol? 

Xylitol (z řeckého ξύλον - xyl [o], "dřevo" + přípona - itol, která se používá k označení cukrových alkoholů) je organická sloučenina se vzorcem (CHOH)3(CH2OH)2, též se však nazývá dřevný cukr nebo březový cukr. Dnes se nejvíce vyrábí z kukuřice a nejčastěji pochází z Číny, která je jeho velkým výrobcem. Původně se ale vyráběl z březové šťávy, dnes z březového dřeva. Finská firma Danisco je jeho hlavním výrobcem. Proto se tento Xylitol považuje za originální.

Xylitol lze koupit ZDE

Xylitol patří do skupiny alkoholických cukrů. Je to sladidlo, které se nachází v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny, včetně různých bobulí, zejména ve švestkách, malinách a jahodách, jeho zdrojem jsou i kukuřičné plevy, oves apod. Xylitol se přirozeně vyskytuje i v lidském těle – organizmus dospělého člověka vyrobí až 15 gramů xylitolu denně. Xylitol je vhodný i pro diabetiky a má asi o 40 % menší kalorický obsah než běžný cukr. Jedna čajová lžička (5 ml) obsahující xylitol má 9,6 kalorií, což je méně ve srovnání s jednou lžičkou cukru, která má 15 kalorií. Protože neškodí zubům, je součástí mnoha speciálních žvýkaček a bonbonů. Xylitol je předmětem mnoha odborných studii, protože se předpokládá, že by mohl mít i další využití v oblasti medicíny. Nevýhodou xylitolu je to, že může mít ve vyšších dávkách laxativní (projímavý) efekt. Ve členských státech EU se xylitol označuje na výrobcích kódem E 967.

Xylitol je prvním a jediným polyolem, který byl uznán pro své jedinečné zubní výhody.

Pro psy, především malých plemen, je však xylitol velmi nebezpečný, způsobuje jim hypoglykemii. Při krmení psů je proto nutné dát si pozor na potraviny, které xylitol obsahují.

Stále ale platí to, že má nízkou kalorickou hodnotu = jen mírně zvedá krevní cukr. Což ocení lidé, věnující se zdravému životnímu stylu, sportovci, diabetici a všichni ostatní, pro které je tato výhoda na prvním místě.

Xylitol je doporučován mnoha stomatologickými asociacemi na celém světě schválením cukrářských výrobků bez cukru, ve kterých Xylitol tvoří nejméně 50% celkového sladidla.

VÝHODY XYLITOLU

-          přírodní (ikdyž zní název chemicky, tělo tuto látku zná. Obsahuje ji např. meloun)
-          nízký glykemický index, cca 7
-          jen mírně zvyšuje hladinu krevního cukru

-          bez pachuti
-          získaný z přírodních surovin
-          chutná a vypadá stejně jako cukr
-          šetrný k zubům
-          omezuje tvorbu plaku v ústní dutině
-          zvyšuje průtok slin a remineralizujte poškozenou zubní sklovinu
-          doplňuje a posiluje účinek fluoridu
-          zabraňuje růstu bakterií v ústní dutině, které způsobují tvorbu zubního kazu a kamene

-          hodí se na pečení i vaření

-          vhodný pro diabetiky, vegetariány, vegany i celiaky,  k redukci hmotnosti
-          je bezlepkový
-          zkrátka pro všechny, kteří věnují pozornost svému životnímu stylu

 

Naučte se sladit Xylitolem a odstraňte bílý cukr ze své kuchyně i života! 

 

Průměrné nutriční hodnoty ve 100g  
Energie   240kcal / 1004kJ
Bílkoviny   0,00 g
Tuky   0,00 g
Sacharidy    100 g
  - z toho cukry 0,00 g
  - polyoly 100 g
Sůl   0,00g

 

Vlastnosti

Molární hmotnost 152,15 g/mol
Teplota tání 92-96 °C
Teplota varu 216 °C

 

STUDIE XYLITOLU https://www.dupontnutritionandbiosciences.com/products/clinical-studies-xivia.html

Strojově přeloženo:

Klinické studie

Studium matky a dítěte

Cílem studie bylo zjistit, zda by obvyklá konzumace xylitolu matkami mohla zabránit přenosu Streptococcus mutans z matky na dítě a jak by se výsledek odrazil v výskytu zubního kazu u dětí.

 

Do studie bylo přizváno celkem 195 těhotných žen s vysokými hladinami streptokoků ve slinách. Ve skupině xylitolu matky žvýkaly žvýkačku xylitolu přibližně čtyřikrát denně po dobu asi dvou let. Použití xylitolové gumy bylo zahájeno před propuknutím prvních primárních zubů, aby bylo zajištěno, že „xylitolový účinek“ na ústní flóru byl stanoven.

Ve dvou kontrolních skupinách dostávaly matky buď fluoridový nebo chlorhexidinový lak, 6, 12 a 18 měsíců po porodu. Všechny intervence byly přerušeny, když bylo dítě ve věku dvou let. Během studie byly od matek a jejich dětí odebrány vzorky slin i plaků. Hladiny S. mutans ve vzorcích byly stanoveny za použití kultivace na plotnách a testem na proužcích.

Studie se zúčastnilo 169 párů matka-dítě, s dítětem ve dvou letech. Ve skupině xylitolu se kolonizovalo mutans streptokoky bakteriemi pouze u 10% dětí, i když během konzumace xylitolu nebyly hladiny slinných bakterií jejich matek sníženy. Xylitol tedy nesnížil kolonizaci dětí snížením kolonizace jejich matek, ale spíše ovlivněním přenosových vlastností streptokoků mutanů.

Ve skupině Xylitol se pouze 10% dětí kolonizovalo mutanty Streptococcus. Odpovídající výsledky v kontrolních skupinách byly: Ve skupině F-laků bylo procento kolonizace 49% a ve skupině CHX 29%. Ve věku 5 let měly děti, jejichž matky konzumovaly žvýkačku xylitol v původní studii, výrazně méně zubního kazu (71–74% rozpadlých, chybějících nebo vyplněných zubů) než děti ve dvou dalších skupinách (Isokangas et al. 2000). Je zajímavé, že ačkoli děti matky ve skupině s chlorhexidinem vykazovaly po dvou letech sníženou kolonizaci Mutans Streptococci, nevedlo to ke snížení výskytu kazu po pěti letech. To dále podporuje teorii, že xylitol nevyvolává antibakteriální účinek na orální bakterie,

U dětí ve věku 10 let byly sledovány účinky xylitolu (10leté sledování). Bylo pozorováno, že primární zuby dětí patřících do xylitolové skupiny byly udržovány zcela bez dutin. Toto bylo přičítáno skutečnosti, že xylitol ovlivnil bakteriální složení bakteriálního kmene přenášeného z matky na dítě. Kromě toho se objevily děti z vysoce rizikových matek, které v průběhu studie používaly žvýkačku obsahující 100% xylitolu, když byly mladší 2 let, s prvními dutinami ve věku 8 let. Tyto děti také uváděly o 40% méně zubního kazu, když ve srovnání se zbytkem skupin. Zejména u dětí s kolonizací streptokoků mutanů se zubní kaz objevil již ve věku 5 let. Snad nejpozoruhodnějším nálezem této studie je, že tohoto působivého snížení zubního kazu bylo dosaženo pouze léčbou matek, protože děti v tomto období nebyly léčeny. Navazující 10letá studie je navíc důkazem dlouhodobých účinků xylitolu, které jsou tímto jedinečným způsobem prospěšné.

Reference

Söderling E, Isokangas P, Pienihäkkinen K, Tenovuo J. Vliv konzumace xylitolu v mateřství na pořízení mutanů Streptococci u kojenců. J Dent Res, 79: 882-887, 2000.

Isokangas P, Söderling E, Pienihäkkinen K, Alanen P. Výskyt zubního kazu u dětí po mateřské spotřebě žvýkačky Xylitol, sledování od 0 do 5 let věku. J Dent Res, 79 (11): 1885-1889, 2000.

Laitala MLDental Health v primárních zubech po prevenci přenosu mutant Streptococci z matky na dítě. Historická kohortová studie o restorativních návštěvách a nákladech na prevenci matek. Disertační práce na univerzitě v Turku 24. září 2010.

Šestileté studium v ​​Estonsku

Studie byla školním programem, který kontroloval spotřebu testovaných produktů a omezoval je pouze na školní dny (žádná konzumace o víkendech nebo během školních prázdnin). Přesto všechny tři skupiny xylitolu vykazovaly významné snížení výskytu kazu, což naznačuje, že xylitol nabízí dlouhodobou ochranu proti kazu, která pokračuje, i když spotřeba není kontinuální. Takové zjištění naznačuje, že xylitol by mohl tvořit základ účinného programu prevence zubního kazu ve škole. Denní dávka xylitolu (5 g za den) byla instruována ke konzumaci dětmi - ve srovnání s řadou předchozích klinických hodnocení účinku xylitolu proti zubnímu kazu se jednalo o relativně nízkou dávku xylitolu.

Toto byla první klinická studie, která hodnotila různá vehikula vedle sebe. Studie hodnotila tři produkty obsahující xylitol - dva různé bonbóny a žvýkačku. Všechny studijní skupiny xylitolu vedly k 35% až 60% snížení výskytu kazu po 3 letech. Tato studie jasně ukazuje, že xylitol má i nadále významný účinek ve vehikulu, kde je fyzický účinek žvýkání mnohem méně výrazný. Lze proto dojít k závěru, že za toto dramatické snížení výskytu zubního kazu je odpovědný účinek xylitolu (i při dávce pouhých 5 g denně), a nikoli pouze mechanismus konzumace žvýkačky bez cukru.

Po dvou letech používání bylo snížení kazu ve všech skupinách xylitolu přibližně 50% ve srovnání s kontrolní skupinou. Ve studii byl xylitol používán pouze ve školních hodinách, přibližně 200 dní v roce. Navzdory tříměsíční letní dovolené byl dosažený preventivní účinek stejně dobrý jako v předchozích xylitolových studiích, kde byl xylitol z větší části používán denně. Studie prokázala, že pokud se xylitol používá pravidelně po dostatečnou dobu, ani tříměsíční přestávka nesnížila jeho účinek.

Reference

Alanen P, Isokangas P, Gutmann K: Xylitolové bonbóny v prevenci kazu: výsledky terénní studie u estonských dětí. Community Dent Oral Epidemiol 2000; 28: 218-24.

Zkoušky žvýkaček Belize Xylitol

Bylo studováno devět skupin, které zahrnovaly 1277 subjektů. Jedna kontrolní skupina byla bez gumy; čtyři skupiny žvýkacích žvýkaček xylitolu obdržely buď gumu ve tvaru pelet nebo tyčinky na 3 nebo 5 dohlížených sezení / školní den (s rozsahem spotřeby xylitolu od 4,3 do 9,0 g / den) ;; jedna skupina používala sorbitolovou peletovou gumu po dobu 5 sezení / školní den (9,0 g / den); dvě skupiny používaly gumové pelety xylitol nebo sorbitol 5x / školní den (s celkovou spotřebou polyolu od 8,0 do 9,7 g / den); jedna skupina použila sacharózovou gumu 5krát / školní den (9,0 g / den).

Ve srovnání se skupinou bez gumy vedlo použití sacharosové gumy k mírnému zvýšení míry kazu (relativní riziko zubního kazu 1,20), zatímco sorbitolová guma snížila rychlost kazu (relativní riziko zubního kazu 0,74). Čtyři xylitolové gumy byly nejúčinnější při snižování výskytu zubního kazu (relativní riziko zubního kazu od 0,48 do 0,27). Nejúčinnějším produktem byla guma ze 100% xylitolové peletky (relativní riziko kazu 0,27). Kombinace xylitol-sorbitol byly méně účinné než xylitol, ale významně snížily výskyt zubního kazu ve srovnání se skupinami bez gumy nebo sorbitolu a gumy. Tyto výsledky naznačují, že pravidelné používání žvýkačky na bázi polyolu snižuje výskyt zubního kazu u mladých jedinců, přičemž xylitolové gumy jsou nejúčinnější. Pokusy v Belize představují dosud nejucelenější studii o preventivních vlastnostech žvýkačky bez cukru,

Reference

Isokangas, P., Alanen, P. Tiekso, J., Mäkinen KK Xylitol, žvýkačka v prevenci zubního kazu: polní stydy u dětí. JADA 1988 117: 315-320.

Hujoel PP, Isokangas, P., Tiekso, J., Davis S., Lamont RJ, DeRouen TA, Mäkinen KK Re-analýza výskytu zubního kazu v preventivní studii pomocí Poissonových regresních modelů. Journal of Dental Research 1994 73: 573-579.

Pape HRjr., Mäkinen KK Ověření a údržba ostrosti zubního průzkumníka. Oper. Důlek. 1994 19: 221-223.

Hujoel PP, Mäkinen KK, Bennet CA, Isokangas P., Isotupa KP Pape HR jr., Přenášejí průzkumníci kazu infekce u osob? Vyhodnocení počátku molárního kazu. Caries res. 1995 29: 461-466.

 

Čeština
cz
Slovak
sk